Поразот на Шалке од Лајпциг како дополнително да ги мотивираше фудаблерите на Волфзбург за денешната пресметка со Мајнц на домашен терен во 23 коло од Бундес лигата.

Избраниците на Глашнер одиграа супер натпревар. По првото полувреме има 2:0 по головите на Брекало и на Штефен.

Во вториот дел Герхард во 49 минута зголеми на 3:0 а во 68 минута Шфетен постигна уште еден гол и со ова ја потврди формата пред да бидем заменет од Жоао Виктор.

Волфзбург сега е на седмото место со 34 бода, два повеќе има Шалке кој е на шесттата позиција. Мајнц пак остана на 15 место со два бода повеќе од Фортуна која е на 16 позиција во опасната зона.