Штутгарт и Арминија Билефелд одиграа нерешено 1-1 во дербито за првата позиција во Бундеслига 2.

Штутгарт до водство дојде преку Гомез  во 53 минута од средбата. Дарко Чурлинов не беше во составот на Штутгарт поради мала повреда.

Арминија израмни преку Суку во 76 минута. Со овој бод Арминија го птврди првото место во Бундеслига 2 во моментов со 50 бода, Штутгарт има пет помалку на второто место.