Гројтер Фирт го победи Штутгарт со 2-0, средба од Бундеслига 2 по која тимот на нашиот Дарко Чурлинов направи чекор назад во борбата за враќање во елитата на Германија.

Чурлинов влезе во игра на почетокот од вториот дел, доби комплетно второ полувреме одигра одлично.

Домашните победија со головите на Калигури и Ернст во 48 и 76 минута од средбата.

Штутгарт останува на 44 бода, на второ место на табелата ви Бундеслига 2, пред него е Билефелд со 47 и средба помалку, Хамбург по денешниот пораз останува со 41 бод што е резултат кој одговара на Штутгарт.