Штутгарт запиша победа со 1-0 против Вердер, голот е дело на Аугустинсон кој ја погоди својата мрежа во 81 минута и му донесе победа на противникот.

Дарко Чурлинов во игра влезе во 78 минута, имаше една прекрасна шанса за гол, за жал непогоди, неговиот шут заврши покрај голот.

Штутгарт е на 10 место со 36 бода, Вердер по денешниот пораз е на 13 позиција со 30 бода на контото.