Лајпциг го победи Атлетико Мадрид со 2-1 и се пласира во полуфиналето на ЛШ, Диего Симеоне не очекуваше ваков развој на настаните, на крајот го призна поразот.

„Ги загубивме сите дуели и тие често беа побрзи од нас. Не успеавме да наметнеме, заслужено сме елиминирани, сакам да им порачам на нашите фанови дека дадовме што имаме до последен атом, сепак немаме оправдување за елиминацијата“ – изјави Симеоне.

Симеоне беше „уловен“ од камерите по натпреварот со реакција како срцето да му е скршено: