Баерн Минхен запиша победа Борусија Дортмунд со 3-2, но на натпреварот имаше голем  прекин во 66. минута поради дуелот меѓу  Џулијан Брандт и Дајо Упамекано.

Тие имаа „судар“  а Брандт го излече подебелиот крај. Реагираа сите, на моменти и панично, на крај Германецот беше изнесен на нослики.