Екипата на Манчестер Сити го победи тимот на Астон Вила со 2-1, со ова „граѓаните“ го освоија Карабао Купот.

На „Вембли“, Сити дојде до водство со 2-0 со головите на Агуеро и Родри во 20 и 30 минута од средбата.

Конечните 1-2 ги постави Самата во 41 минута од средбата.