Манчестер Сити се мачеше против Астон Вила но победи со 2-0 со головите во вториот дел, реализираа Силва во 79 и Гундоган во 90 минута од пенал.

„Граѓаните“ се мачеа на овој дуел, Астон Вила долго време одолеваше на нападите на домашните, конечно Сити го скрши отпорот во финишот на средбата.

Сити е лидер во Премиер лигата со  38 бода од 18 средби, Астон Вила е 11 на табелата со 26 бода.