Стерлинг и Жезус го потврдија пласманот на Манчестер Сити во четвртфиналето на „граѓаните“ во Лигата на шампионите, Реал Мадрид по втор пат е поразен со 2-1.

Домашните не им дадоа многу простор на „кралевите“ да се разиграат, Бензема успеа да израмни на 1-1, но Жезус донесе победа и радост на навивачите на Сити кои слават пласман во четвртфиналето со вкупни 4-2.