Манчестер Сити со еден гол го победи Барнли и со новите три бода сега е на -4 бода во однос на лидерот Јунајтед на табелата во Премиер лигата.

Единствениот гол за победа на Сити го постигна Фоден пред крајот на првиот дел.

Сити по оваа победа на  „Итихад“ има  32 бода, лидер е градскиот ривал Јунајтед со 36 бода.