Сити и Челзи го играат дербито во Премиерлигата, 13. коло, шампионот на Англија води со 2-1 по првото полувреме.

Челзи поведе со голот на Канте во 21 минута. Сити одговори преку Де Брујне во 29 и Марез во 39 минута за пресврт и предност по првиот дел со 2-1.