Манчестер Сити го победи Брајтон со 4:0 во 4 коло од Премиер лигата и барем до 20 часот ќе биде на првото место на табелта во очекување на дуелот на Ливерпул и Барнли.

Два гола Агуеро и по еден постигнаа Де Бруин и Бернардо Силва во рутунската победа на „шампионот.

Автоголот на Зума во 89 минута ги помати сметките на „Стенфорд Бриџ.“ Челси ремизираше со Шефилд Јунајтед и покрај тоа што водеше по првото полувреме со 2:0 со двата гола на Абрахам.