Пред повеќе од 15 000 гледачи, Партизан на домашен терен ја совлада Црвена Звезда со 1:0. Натпреаварот го одбележија навивачките кореографии и една скандалозна одлука.

Партизан победи со голот на Начо во 58 минута и со ова си озбезбеди ново финале во Купот на Србија.

Контроверзниот момент се случи во 44 минута кога Владимир Стојаковиќ го напушти својот гол и спречи една акција на гостинот, судијата одлучи дека голманот направил фаул но заработи само жолт картон.