Астана ја запиша првата победа во Европа лигата и тоа против големиот Манчестер Јунајтед, славеше со 2-1 и тоа со пресврт против подмладениот тим од Манчестер на Солскјер.

Јунајтед започна добро и поведе со голот на Лингард по само 10 минути игра.

Следуваше пресврт на домашните играчи, Шомко во 55 и со автоголот на Бернард во 62 минута Астана запиша прва победа во групата  Л која нема значење на изгледот на табелата.

Во оваа група вечерва се среќаваат АЗ Алкмар  и Паризан во борба за второто место во групата.