Анте Ребиќ доби црвен картон на средбата од полуфиналето на Купот на Италија меѓу Јувентус и Милан.

Даниеле Орсато не размислуваше премногу и му покажа директен црвен картон, сепак дисциплинската  комисија на фудбалската федерација на Италија му одреди само еден меч суспензија.