Викендов екипата на Леванте приреди првокласна сензација, совладувајќи го Реал со резултат 1:0.

Но, да не заборавиме дека Леванте во ноември дома ја совлада и Барселона, со резултат 3:1.

Со тоа клубот од Валенсија го повтори достигнувањето на Севилја од сезона 2015/16, кога таа дома исто така ги совлада и Реал и Барселона во првенството на Шпанија.