Јунајтед ја прекина победничката низа на Сити, „Граѓаните“ вчеравечер беа за прв пат поразени по пауза од 28 натпревари во сите конкуренции, а Солскјер и Гвардиола има свое мало шоу крај аут линијата.

Откако Рашфорд се повреди а Солскјер побара измена, Грунвуд чекаше да добие шанса неколку минути.  Четвртиот судија чекаше дозбола за замената да биде извршена по што следуваше реакција од Солскје на која се надоврза и Гвардиола…

Сепак по завршувањето на дербито, прво се поздравија пред камерите без да си разменат ниту еден збор, но ова го направиле затоа што имале планирана дружба на теренот на „Етихад“ пред да заминат во своите соблекувални.