Реал Сисиедад со пресврт славеше против Еспањол во 33 коло од Ла Лига и со ова ја прекина низата без триумф во елитата на Шпанија.

Гостите поведоа во 10 минута преку Лопез, пресвртот за домаќините го реализираа Вилиан Хозе и Исак.

На вториот натпревар од истиот термин, Осасуна го совлада Еибар со 2:0 на гостински терен.