Фудбалерите на Рома се израдуваа на 11 победа оваа сезона во Серија А откако славеа против Специа со 4:3 во натпреварот од 19 коло.

Со головите на Мајорал и на Каршдорп Рома имаше 3:2 пред крајот на регуларниот дел кога Верде израмни на 3:3 во 90 минута.

Победата на Рома им ја донесе Пелегрини со гол во 92 минута.

Во следното коло Рома ќе ја дочека Верона а Специа е домаќин на Удинезе.