Милан води по првиот дел на „Олимпико“ во Рим против Лацио со 2-0, маестрален гол на Чалханоглу, еден постигна и Ибрахимовиќ од пенал.

Чалханоглу погоди во  23 минута, десет минути подоцна во листата на стрелците се запиша и Ибрахимовиќ.

Голот на Чалханоглу е ремек дело, голманот на Лацио немаше шанси за одговор.