Борусија Менхенгладбах води против Шахтјор на гости со 4-0 по само 45 минути игра, германската машина го меле Украинците, спектакуларен гол постигна Аласан Плеа.

Аласан Плеа постигна два гола, првиот третиот, спектакуларен беше третиот гол, еден за Борусија постигна и Бондар кој ја погоди сопствената мрежа, пред крајот на првиот дел погоди и Бенсебиани.