Пелистер со голот на Јуфо од 43 минута дојде до предност од 1:0 на гостувањето кај Шкендија во натпреварот од 16 коло во ПМФЛ.

Во Струмица, Додев доби втор жолт картон поради комична реакција па Брагалница се израмни со Академија Пандев по бројот на играчи на теренот, откако претходно Бихорац беше исклучен кај домаќините.

16 коло ПМФЛ резултати на полувреме:

Академија Пандев – Брегалница 0:0

Борец – Македонија ЃП 1:0

Скопје – Шкупи 1:1

Шкендија – Пелистер 0:1

Струга – Тиквеш

Standings provided by SofaScore LiveScore