Њукасл синоќа прокоцка предност од два гола против Оксфорд во рамки на ФА Купот, но пласман понатау обезбедија со голот во 116 минута од продолжениејата. Радоста на еден навивачите на „Тун“ армијата беше дотолку голема што за момент ги соблече панталоните.

Овој срамен потег веројатно ќе го чини, крај на можноста да ги следи натпреварите на Њукасл од стадион, казна која и ја заслужува.