Фудбалерите на Манчестер Сити без поголеми проблеми обезбедија пласман во ¼ финалето од Лига Купот во Англија.

Стерлинг постигна два и Торес еден гол во победата над Барнли од 3:0.

 

Пласман во четвртфиналето избори и Њукасл откако по изведувањето на пеналите беше подобар од Њупорт. Регуларните 90 минути завршија 1:1.