Првиот голман на Валјадолид, Жорди Масип нема по добро да го памти првото полувреме на гостувањето кај Алавес во 13 коло од Ла лига.

Ако при првиот гол, Масип не можеше ништо да направи за да го спречи Жоселу да постигне гол, во 32 минута работите беа сосема поразлични.

Пина само ја искористи трапавоста на Масип за да му донесе водство на Алавес од 2:0.