Димитар  Митровски одигра уште еден натпревар за У23 тимот на Спортинг од Лисабон, постигна ефектен гол против Авес.

Митровски кој е во Спортинг од 2017 година покажа дека е во добра форма, го постигна четвртиот гол за својот тим во победата над Авес со 4-0.