Дербито во Премиерлигата меѓу Јунајтед и Арсенал заврши без победник 1-1, извонреден меч со шанси на двете страни но победник немаше.

Јунајтед поведе со голот на Мектоминеј во 45 минута од првото  полувреме кога сите очекуваа крај без гол.

Обамејанг во второто полувреме израмни во 58 минута на дербито во 7. коло  и го постави конечниот резултат.