Перу мака мачи со расположениот Бразил во 3 коло од Копа Америка. Уште по првото полувреме кариоките водат со 3:0 со головите на Касемиро, Фирмино и на Евертон.

Од трите реализации дефинитивно ќе остане запаметена онаа на напаѓачот на Ливерпул за 2:0 во 19 минута. Трагичар на вечерта дефинитивно е голманот на Перу, Галесе, еве и зошто: