Меси и Медел беа исклучено во 37 минута од натпреварот за третото место на Копа Америка, Аргентина  ја освои утешната наградата, славеше победа , но инцидентот во првото поувреме сеуште се прераскажува.

Двајцата репрезентативци на Аргентина  и Чиле, селекции кои на последното издание на континеталниот собир играа за првото место , во малото финале се „судрија“ по што и двајцата добија црвен картон. Јавноста бурно реагираше дека Меси бил испровоциран од Медел и дека не заслужил исклучување, главен судија на мечот беше Де Вивар од Парагвај.