ВБА води против Челси со 3-0 по првиот дел, убедлива предност на домашната екипа со головите на Робинсон кој два пати погоди, еднаш во листата на стрелците се запиша Бартеј.

Вест Бромвич неочекува лесно има убедлива предност од 3-0 по првиот дел против Челси, искусниот Тиаго Силва со почетничка реакција му овозможи на Робинсон да го постигне вториот гол во 25 минута.