Мајнц претрпе катастрофален пораз од Лајпциг на својот стадион со 5-0, херој на мечот Тимо Врнер кој постигна три од вкупно петте гола за својата екипа.

Вернер стрелаше прецизно во 11, 48 и 75 минута, останатите два гола се дело на Полсен и Сабицер.

Со оваа победа Лјапциг го потврди 3 место на табелата зад Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.