Челзи со 3-0 го совлада Тотенхем со три погодоци во вториот дел, убедлив триумф во  5. коло.

Головите за побед ана Челзи се дело Силва, Канте и Рудигер, за Челзи ова е четврта победа во сезоната, во која немаат праз, а азпишаа еден нерешен резултат.

Челзи е лидер со 13 бода, ист број бодови  на контото имаат и Ливерпул и Манчестер Јунајтед.