Тотенхем со три гола во последните седум минути од натпреварот на „Адамс Парк“ успеа да го скрши отпорот на Викомб и да се пласира во 1/8 финалето од ФА Купот на Англија.

Викомб поведе во 25 минута преку Ониединма а Бејл измрани во 45 минута од провото полувреме.

Вингс реализираше за пресврт во 86 минута, Ндомбеле зголеми на 3:1 во 88 минута а на 4:1 во 93 минута.