Тотенхем со 4-0 го совлада Барнли, тимот на Мурињо блескаше, убедлива победа во која Герет Бејл учествуваше со гол.

Бејл ја отвори серијата на голови во 2 минута, следуваа погодоците на Кејн и Лукас, репрезентативецот на Велс, ја потврди победата со својот втор гол во 55 минута.

Тотенхем е на 8 позиција со 39 бода,  Барнли со 28 во моментот е на 15 место.