Гранда ја совлада Мајорка со 1-0 со голот на Монторо во 24 минута и освои важни три бода.

Мајорка е во голема резултатска криза, го запиша петиот пораз на последните 6 средби во Ла Лига, вкупно има 12 порази и останува во долниот дел на табелата.

Александар Трајковски беше во комбинација за оваа средба но не доби минутажа. Гранада со 27 бода во моментов е на 9 место на табелата.