Севилја ја совлада Мајорка со 2-0, и ја закова на претпоследната позиција на табелата во Ла Лига.

Александар Трајковски влезе во игра во 72 минута од средбаta, Мајорка сепак поразена.

Головите за Севилја ги постигнаа Окампос од пенал и Ен Несури во 41 и 84 минута. Севилја со оваа победа се зацврсти на четвртатата позиција во Ла Лига