Александар Трајковски погоди за  Мајорка, но неговиот тим беше елиминиран од Фуенлабрада во Купот на Шпанија.

Македонскиот репрезентативец шутираше прецизно во 11 минута, донесе предност, но мечот заврши 2-2 во регуларните 90 минути.

Средбата отиде во продолженија, па и пенали, подобра беше Фуенлабрада и се пласираше во следната рунда, Трајковски играше до 80 минута.