Голманот на Ливерпул го имаше потегот на мечот од соочувањето со Лион. Избраниците на Јирген Клоп славеа со 3:1 во последниот контролен натпревар за нив ова лето но вниманието го привлече Алисон Бекер.

Првата ракавица на Ливепрул во третата минута од средба направи неочекувана грешка за него и му подари пенал на Лион.