Популраните „Гипсари“ тимот на Ренова изненадувачки го совлада лидерот на во Првата фудбалска лига на Македонија, Вардар со 2-0.

Стрелец на двата гола за тимот од Џепџиште беше Гафури во 9. и 62. минута од натпреварот со кои Вардар го забележа третиот сезонски пораз.

 

Овој пораз на Вардар е одлична можност за актуелниот шампион Шкендија да ја намали предноста во однос на лидерот на табелата која во моментот изнесува осум поени.