Лидс загуби од Брајтон со гол кој го прими уште во 17 минута од средбата, за тимот на Алисоки ова беше трет пораз во низа за тимот на нашиот репрезентативец.

Нил Мопе беше стрелец на голот за 0-1 во 17. минута, Алиоски почна од првата минута а потоа беше заменет во 67 минута од средбата.

Лидс е на 12. место  со 23 освоени бодови, во следната рунда гостуваат кај Њукасл.