Иван Тричковски го постигна единствениот гол за АЕК Ларнака во шампионатот на Кипар, неговиот тим одигра нерешено со АПОЕЛ на гости 1-1.

За Тричковски ова беше шести погодок сезонава, влезе на стартот на второто полувреме и 12 минути подоцна постигна гол во 59. минута донесе предност, но минута подоцна  домашните израмнија за бод од овој дуел и  конечни 1-1.