АЕК Ларнака го победи Ахнас со убедливи 5-1, македонскиот репрезентаривец Иван Тричковски одново постигна гол.

Тричковски погоди за 2-1 во судиското продолжение на првото полувреме, за него ова е шести гол во шампионатот на Кипар.

Интересное тоа што, на овој меч играа дури четворица играчи од Македонија, покрај Тричковски, за поразениот Ахнас настапија голманот Богатинов, Костовски и Марковски.

Со оваа победа, АЕК Ларнака се искачи на третата позиција на табелата.