Челси одигра попладнево на Стенфорд Бриџ само 3-3 против Саутемптон, кој стигна до бод благодарение на Данецот Вестергард во самит финиш.

Челси имаше убедлива предност по половiна час со двата гола на екс играчт на Лајпциг Тимо Вернер, нo гостите се вратија резултатски во игра со головите на Ингс и Адамс.

 

Водството за четата на Френк Лампард го врати и второт засилување од Бундеслигата, екс играчот на Баер Леверкузен, Хаверц, но Вестергард му откина два бода на Челси со гол во третата минута од судкото продолжение.