Борусија Менхенгладбах со 4-1 го победи Унион Берлин и останува во игра за третото место на табелата и излез во Лигата на шампионите.

Турам постигна два гола, по еден  Нојхаус и Плеа за Менхенгладбах. Единствениот гол за Унион Берлин е дело на Андерсон кога намали на 2-1.