Во првиот меч од денешната програма во Серија А, тимот на Удинезе на гостински терен славеше над Беневенто со 2:4

Молина во 4.минута  и Арслан во 31.минута беа стрелци  во првиот дел, а Стригер Ларсен во 49.минута  и Браф во 73.минута беа стрелци за Удинезе  додека за Беневенто, Виола во првиот, а Лападула пред крајот на мечот погодија колку да го ублажат поразот по кој со 31 бод се први над Калјари со 28 бодови, три повеќе од најголемиот ривал за опстанок. додека Торино има исто бодовно салдо како Беневенто, но има и два меча помалку.