Фудбалската репрезентација на Уганда се искачи на првото место во групата А на Африканскиот Куп на нации откако одигра 1-1 со Зимбабве и со тоа си ги зголеми шансите за пласман во нокаут фазата од оваа натпреварување.

Уганда поведе со 1-0 со голот на Емануел Окви во 12 минута од мечот,додека конечните 1-1 ги постави Билијат во 40 минута од натпреварот.