Унион Берлин го победи Ајнтрахт во Франкфурт со 2-1, освои важни три бода во борбата за зацврстување на средината на табелата во Бундеслигата.

Ова беше интересен натпревар, Унион Берлин со нивите три бода сега има 29 и се наоѓа на 10. место, Ајнтрахт сега падна на 11. позиција.

Головите за Унион Берлин ги постигна Андерсон , Силва беше стрелец на единствениот гол за Ајнтрахт.