Гомес и Гамеиро потпомогнати од Родриго не најдоа начин за да го совладаат голманот на Селта на денешното гостување во 2 коло од новат сезона во Ла лига.

Валенсија загуби со 1:0 на теренот на Селта Виго во натпревар кој го одбележа голот на Фернадез од 15 минута.

Домаќините објективно беа подобриот тим, па сосема заслужено дојдоа до трите бода додека „лилјаците“ ќе имаат доволно време за рехабилитација пред следното коло во Ла лига.