Фудбалеритите на Виљареал ја совладаа Валенсија во дербито на денот во Шпанија со 2:1 и со ова се искачија барем за момент на првото место на табелата.

Поранешниот играчи на Валенсија, Пако Алкасер и Парехо ги постигнаа головите за победникот. За Валенсија прецизен беше Гуедес.