Севиља избори пласман во четвртфиналето од „Копа Дел Реј“ откако ја совлада Валенсија со 3:0 во четвртфиналниот дуел одигра нан „Рамон Санчез“.

Лук Де Јонг во 20 и во 33 минута и Ракитиќ во 38 минута го матираа Риверо кој забележи и три успешни интервенции на голот на Валенсија.

 

Пласман во четвртфиналето веќе озборија Барди и Леванте, Виљареал и Бетис.